menu
:: Co to jest park narodowy ?
POLSKIE PARKI NARODOWE
:: Babiogórski Park Narodowy
:: Białowieski Park Narodowy
:: Biebrzański Park Narodowy
:: Bieszczadzki Park Narodowy
:: Drawieński Park Narodowy
:: Gorczański Park Narodowy
:: Kampinoski Park Narodowy
:: Karkonoski Park Narodowy
:: Magurski Park Narodowy
:: Narwiański Park Narodowy
:: Ojcowski Park Narodowy
:: Pieniński Park Narodowy
:: Poleski Park Narodowy
:: Roztoczański Park Narodowy
:: Słowiński Park Narodowy
:: Stołowogórski Park Narodowy
:: Świętokrzyski Park Narodowy
:: Tatrzański Park Narodowy
:: Tucholskie Bory
:: Wielkopolski Park Narodowy
:: Wigierski Park Narodowy
:: Woliński Park Narodowy

Tucholskie Bory

Tucholskie Bory, kompleks leśny we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, na Równinie Tucholskiej, na pograniczu województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Powierzchnia ok. 120 tys. ha. Obejmuje faliste i pagórkowate tereny, urozmaicone licznymi jeziorami rynnowymi i morenowymi (m.in.: Charzykowskie, Trzemeszno, Ostrowite, Słone), w dorzeczu Brdy i Wdy. Liczne torfowiska.

W drzewostanie dominują zwarte bory sosnowe. Na siedliskach żyźniejszych występują zbiorowiska kwaśnych buczyn i dąbrowy, a w dolinach rzek lasy łęgowe. Bogate zbiorowiska szuwarowe i wodne, m.in. z rzadką w Polsce stroiczką (lobelią) jeziorną. Gatunki chronione i reliktowe. W kilku wyodrębnionych rezerwatach przyrody objęto ochroną m.in. największe w Polsce skupisko cisów, stanowisko jarzęba brekini, kolonię czapli siwej.

Faunę reprezentują: jeleń, sarna, dzik, borsuk, a na jeziorach liczne ptactwo wodne, m.in. żuraw, gągoł, tracz nurogęś, kormoran, głuszec, cietrzew. Znaczną powierzchnię obejmuje Tucholski Park Krajobrazowy, w 1996 w północno-zachodniej części Borów Tucholskich utworzono Park Narodowy Bory Tucholskie.